مقایسه هنر های حوزه شرقی کشور با تاکسیلا

Ezatullah_admin
یکشنبه ۱۳۹۹/۶/۱۶ - ۹:۳۴
مقایسه هنر های حوزه شرقی کشور با تاکسیلا

«رساله علمی- تحقیقی»

اکادمی علوم- کابل: محترم محقق علی احمد جعفری عضو علمی مرکز بین المللی تحقیقات کوشانی رساله علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان «مقایسه هنر های حوزه شرقی کشور با تاکسیلا» به تاریخ ۱۵/ ۶/ ۱۳۹۹ جهت ترفیع از رتبه علمی «محقق» به رتبه علمی «معاون سرمحقق» به پایه اکمال رسانید.

در این دفاعیه ابتدا محقق به معرفی تاکسیلا و ساحات شرقی کشور پرداخته، بعداً آثار را از ظرافت های هنر معماری، شیوه مذهبی و مجسمه سازی را به نمایش ګذاشتند.

ظرافت های هنر معماری، مجسمه سازی، ظروف سفالی و مسکوکات را در تصاویر مورد مقایسه قرار داده و یادآور ګردیدند که در آثار شرق افغانستان و تاکسیلا ظرافت های وجود دارد که از هنر ګندهارا نماینده ګی نموده و مبین آن است که در ساحه تاکسیلا امپراتوری کوشانی سیطره سیاسی داشتند.

بناء آثار هنری آن به نحوه به فرهنګ کوشانی ارتباط داشته و در حقیقت به هویت ملی و فرهنګی آریانای باستان و افغانستان کنونی تعلق دارد و فضای مشترک فرهنګی را نمایش میدهد.

در اخیر این محفل علمی، دانشمندان سوالات و پیشنهاد های شان را ابراز نموده که پاسخ های قانع کننده و علمی از جانب محقق جعفری ارایه ګردید. در فرجام کمیسیون موظف به اتفاق آرا نتیجه دفاعیه را مثبت ارزیابی نمودند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۵:۱۸
Background image

پیام رئیس اکادمی علوم افغانستان به‌مناسبت تجلیل از «روز ملی زبان اوزبیکی»

اوزبیکی» بِسٌم الله الرحمن الرحیم وَمِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَانِكُمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِلْعَالِمِينَ ﴿۲۲ سوره روم ﴾. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۹:۳۳
Background image

سیمینار علمی – تحقیقی «اسلام دین اعتدال و میانه روی» برگزار گردید

کابل: سیمینار علمی ــ تحقیقی تحت عنوان (اسلام دین اعتدال و میانه روی)، روز دوشنبه مؤرخ ۲۸ میزان سال ۱۳۹۹هـ. ش در تالار سیمینارها و کنفرانس های احمد علی کهزاد اکادمی علوم افغانستان. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۶
Background image

جلسه نوبتی کمیسیون نشراتی اکادمی علوم برگزار گردید

کابل: جلسه نوبتی کمیسیون نشراتی اکادمی علوم افغانستان به روز یکشنبه مؤرخ ۲۷ میزان ۱۳۹۹ هـ. ش برگزار گردید. در این جلسه اعضای کمیسیون نشراتی هر یک سرمحقق دکتور سید محی الدین هاشمی،. . .

BACK TO NEWS