روگشایی کتاب «اوزان شعر در اشعار شاعران معاصر فارسی دری»

Ezatullah_admin
یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۳۰ - ۱۰:۱۱
روگشایی کتاب «اوزان شعر در اشعار شاعران معاصر فارسی دری»

محفل روگشایی کتاب «اوزان شعر در اشعار شاعران معاصر فارسی دری» روز شنبه مؤرخ ۲۹ قوس سال ۱۳۹۹هـ. ش در تالار سیمینارها و کنفرانس های احمد علی کهزاد اکادمی علوم افغانستان برگزار گردید.

نویسنده این کتاب محقق لیمه خیال عضو علمی اکادمی علوم افغانستان می باشد.

در آغاز محفل پیام پوهاند دکتور محمد افضل بڼوال راجع به مبرمیت و اهمیت این اثر به خوانش گرفته شد که در پیام آمده بود: موصوف در تهیه و تدارک این رساله سعی و تلاش زیادی به خرچ داده و با صرف نیروی فراوان و همت عالی آن را تدارک دیده است که از لحاظ پژوهش و اصالت کار در صدر قرار میگیرد و هم در اثر ارزش یابی که از آن به عمل آمده می نمایاند که بدون شک و شبهه آنچه که در یک نوشته خوب میتوان انتظار آن را کشید، از قبیل تناسب ربط معانی و موضوع مورد بحث رعایت اصلوب نگارش و آنچه بر میزان مطلب بستگی دارد، از پژوهشگر محترم کاملاً به جا رعایت شده است.

سپس سرمحقق سید علیشاه روستایار در مورد هر بخش این کتاب با ارزش نظریات خویش را ابراز نمود.

سرمحقق شریف الله شریف نیز چند سخنی در مورد کتاب ارایه کردند.

او اظهار کرد: این کتاب یک اثر با ارزش و اهمیت فراوانی است، که مسایل زبان شناسی در این اثر به وجه احسن آن بحث گردیده است، از این که این کتاب در مورد علم عروض است، یک افتخار بزرگی است. نوشتن چنین کتاب نماینده گی از درک عمیق نویسنده این کتاب میکند و کار عمیق و ژرف را انجام داده است.

در بخش دیگر این محفل پوهاند دکتور مجاور احمد زیار، سرمحقق مولاجان تڼيوال، معاون سرمحقق صالحه حبیبی در مورد این اثر نظریات شان را ابراز نمودند.

در انجام نویسنده این کتاب، ضمن اظهار سپاس از تشریف آوری مهمانان گرامی و استادان فرهیخته گفت، هدف نوشتن این کتاب کمبود مواد درسی در علم عروض است، این کتاب را در ۸ بخش تنظیم نموده است تا خلای که در این عرصه برای محصلین گرانقدر وجود داشت، رفع گردد.

به گفته وی، این کتاب میتواند کتاب خوب درسی برای محصلین و کسانی که با ادب علاقمندی دارد باشد.

در پایان این محفل با قطع نوار توسط شماری از اساتید و فرهیخته گان، کتاب روگشایی گردید.