کنفرانس ها

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱ - ۱۳:۵۱
Background image

بررسی چالش ها و دریافت راه حل های مناسب جهت رشد سکتور مرمر افغانستان

محترم معاون محقق انجنیر سید رضا احسانی عضو علمی مرکز علوم زمین ، معاونیت علوم طبیعی - تخنیکی اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان (بررسی چالش ها و دریافت راه حل های مناسب جهت رشد سکتور مرمر افغانستان) ارائه نمود. وی گفت: مرمر در اکثر ساحات کشور گسترش داشته و در حال حاضر در ولایات بدخشان، بلخ، بامیان، هلمند، هرات، کابل، قندهار، لوگر، فاریاب، وردک، ننگرهار، پکتیا، پروان و سمنگان استخراج میشوند.

شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۱۴:۲۲
Background image

نگاه تحلیلی بر اشعار زنان معروف اوزبیک افغانستان «کنفرانس علمی تحقیقی»

محقق عبدالمجید ندیم عضو علمی انستیتوت اوزبیکی- ترکمنی مرکز زبانها و ادبیات اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان (نگاه تحلیلی بر اشعار زنان معروف اوزبیک افغانستان) به تاریخ ۲۷/۱۰/ ۱۳۹۹هـ.ش روز شنبه ارائه نمود. ندیم در باره تاریخ ادبیات اوزبیکی گفت، تاریخ ادبیات اوزبیکی گرچه خیلی پربار است و به گذشته های دور میپیوندد، اما افسوس که سیمای زنان در این درازنای زمان خیلی کمرنگ است، اگر چه در سده های دهم هجری/ شانزدهم میلادی سیمای زنان ترک و اوزبیک در تاریخ ادب، هنر، دانش و فرهنگ تابنده گی و درخشش مییابد، آثار همه شان به زبان فارسی یا فارسی دری است، نه به زبان اوزبیکی یا ترکی قدیم. در اواخر سده هژدهم و اوایل سده نزدهم میلادیست که شعر زنان اوزبیک به یکباره گی به رشد و بالنده گی رسید و زنانی شاعر نه فقط با چند شعر جسته و گریخته، بلکه با دیوانهای شعر اوزبیکی و فارسی ظهور کردند.

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۵ - ۱۰:۱۲
Background image

مقایسه مقدار گازات مضره هوای شهر کابل در سالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۹ «کنفرانس علمی تحقیقی»

محترمه معاون محقق نگینه زاهر عضو علمی انستیتوت بیولوژی، معاونیت علوم طبیعی - تخنیکی اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان (مقایسه مقدار گازات مضره هوای شهر کابل در سالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۹) به تاریخ ۲۴/۱۰/ ۱۳۹۹هـ.ش روز چهارشنبه ارائه نمود. وی پیراموضوع گفت: آلوده گی محیط زیست یکی از مهمترین معضلاتی است که انسان معاصر را با چالش های جدی روبرو کرده است. بطور روز افزون هزار ها تن مواد کیمیاوی بشکل جامد، مایع و گاز از اثر فعالیت دستگاه های تولیدی و وسایط نقلیه در محیط زیست اضافه می گردد. تمدن قرن حاضر بر علاوه اینکه تسهیلات و دست آورد های قابل ملاحظه را در عرصه های مختلف برای انسان به همراه داشته، یک سلسله مشکلات و چالش های منفی را نیز ببار آورده است که یکی از این مشکلات آلوده گی محیط زیست می باشد.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ - ۹:۵۶
Background image

کنفرانس علمی – تحقیقی «اسلام و بازار» برگزار گردید

کنفرانس علمی ــ تحقیقی تحت عنوان (اسلام و بازار) روز دوشنبه مؤرخ ۱۵ جدی سال ۱۳۹۹هـ. ش از سوی معاونیت علوم بشری و معاونیت علوم اسلامی، در تالار سیمینارها و کنفرانس های علامه احمد علی کهزاد اکادمی علوم افغانستان برگزار گردید. در نخست سرمحقق دکتور محمد علم اسحاقزی معاون علوم بشری اکادمی علوم افغانستان ضمن اظهار سپاس از مهمانان و دانشمندان گرامی بر همدیگر پذیری و برادری تأکید داشت. وی افزود، بیاييد در راستای رونق دادن اکادمی علوم افغانستان با یکدیگر همکار بمانيم. سپس سرمحقق شیرعلی تزری مقاله خویش را تحت عنوان «شناخت نظام اقتصادی بازار» ارائه نمود که در مقاله آمده بود:

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۹ - ۱۱:۵۹
Background image

تثبیت حد اوسط انرژی تشعشی آفتاب در ساحات مختلف کشور

محترم معاون سرمحقق انجنیر نجیب الله "حسینی" عضو علمی انستیتوت انرژی مرکز علوم ریاضی، فزیک و تخنیک، اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان (تثبیت حد اوسط انرژی تشعشی آفتاب در ساحات مختلف کشور) به تاریخ ۸/۱۰/ ۱۳۹۹هـ. ش روز دوشنبه در اکادمی علوم ارائه نمود. موصوف در باره موضوع مربوطه چنین گفت: تابش انرژی تشعشعی آفتاب در روی کرۀ زمین یکی از نیازمندی لاینفک زندگی بشر است و بدون موجودیت نور و تشعشع ساطع شده از آفتاب زندگی در کرۀ زمین امکان پذیر نخواهد بود. بناءً طراحان سیستم های آفتابی عموماً علاقمند قیمت اوسط انرژیتیکی یک منطقه در مدت یکماه می باشندکه دیزاین سیستم های سولر بر مبنای آن صورت می گیرد.

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۷ - ۱۰:۴
Background image

نظام حقوقی حاکم بر حمل و نقل در خلیج فارس

کنفرانس علمی- تحقیقی توسط محقق غلام نبی حنیفی عضو علمی انستیتوت کشورهای عربی مرکز مطالعات منطقه‌یی به تاریخ ۶ جدی ۱۳۹۹ در تالار کنفرانس‌های محمود طرزی مرکز مطالعات منطقه‌یی اکادمی علوم ارایه گردید. موصوف در آغاز ضمن تشریح موقعیت خلیج فارس٬ ویژگی‌های جغرافیایی، اهمیت ژیوپولیتیک و ژیواکونومیک آن، حمل و نقل را یکی از ابزارهای مهم همکاری‌ها و مبادلات تجارتی در منطقه عنوان نمود که به وسیله سیستم حمل و نقل نه تنها کالاهای تجارتی و تولیدات مازاد میان ملت‌ها مبادله و نیازهای آنها برطرف می‌گردد٬ بلکه از این طریق فرهنگ٬ معارف٬ هنر و تکنولوژی نیز مبادله می‌گردد. موصوف در ادامه مطالب، دریای خلیج فارس را یک دریای نیمه بسته تعریف کرد که محدودیت‌های بیشتری نسبت به ابحار آزاد بر‌آن حکم فرما است. همچنان خلیج فارس را به نسبت عرض و عمق کم آب‌های آن منطقۀ انحصاری اقتصادی کشورهای ساحلی٬ توصیف کرد که بر روی فلات قارۀ دولت‌های ساحلی قرار گرفته است.

یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۳۰ - ۱۱:۴
Background image

مقایسه سیاست خارجی چین و روسیه در آسیای مرکزی (2019-1992)

کنفرانس علمی- تحقیقی توسط محقق بسم‌الله رنجبر به روز شنبه مورخ ۲۹/ ۹/ ۱۳۹۹ در تالار کنفرانس‌های محمود طرزی مرکز مطالعات منطقه‌ای ارائه گردید. موصوف در ابتداء سیاست خارجی را نوع نگرش کشورها درقبال جامعه بین‌المللی خوانده و افزود: سیاست خارجی دارای چهار عنصر استراتژی، نقش‌های ملی، اهداف ملی و اعمال می‌باشد. استراتژی روسیه و چین در آسیای مرکزی، یکسان است و هردو قدرت در پی ایجاد ائتلاف و تشکیل اتحاد می‌باشند و در قالب سازمان همکاری شانگهای این امر را تحقق بخشیده اند. نقش‌های ملی که دومین عنصر سیاست خارجی است، روسیه وچین در این منطقه یک نقش را ایفا می‌کنند و هردو به مثابه مدافعین آسیای مرکزی در پی تأمین نظم و ثبات در این منطقه هستند.

دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۲۴ - ۱۴:۳۸
Background image

تحلیل برخی صحنه های ایکونوګرافی بودایی دوره کوشانی با دید جنسیتی «کنفرانس علمی- تحقیقی»

محترمه معاون محقق ستوری شمس مایار عضو علمی مرکز بین المللی تحقیقات کوشانی، معاونیت علوم بشری اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان (تحلیل برخی صحنه های ایکونوګرافی بودایی دوره کوشانی با دید جنسیتی) ارائه نمود. موصوف در باره موضوع فوق چنین گفت: هدف ارایۀ این کنفرانس روشن ساختن دیدگاه بودا و بوداییان در باب جایگاه زنان در آیین بودایی با استناد منابع تاریخی (متون بودایی) و تحلیل صحنه های ایکونوگرافی بودایی میباشد. برای رسیدن به این هدف، اصطلاحات جنسیت (جندر) و ایکونوگرافی، دیدگاه های مؤرخان و محققان پیرامون جایگاه زنان در متون بودایی و چگونگی شکل گیری انجمن راهبه ها در آیین بودایی مورد بحث قرار گرفته و توأم با آن تعدادی از صحنه های ایکونوگرافی بودایی با دید جنسیتی مورد مداقه قرار گرفته و تحلیل گردیده است.

یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۲۳ - ۱۳:۰
Background image

سیاست خارجی بی‏طرفی ترکمنستان پس از استقلال «کنفرانس علمی- تحقیقی»

کنفرانس علمی- تحقیقی توسط محقق عبدالشکور سالنگی به روز شنبه مورخ ۲۲/ ۹/1399 در تالار کنفرانس ‏های محمود طرزی مرکز مطالعات منطقه‏‌یی ارائه گردید. موصوف در ابتدا سیاست خارجی را به عنوان یک مفهوم سیاسی پس از نظم وستفالیایی 1648 (شکل‌گیری دولت‌های ملی) مطرح کرد و نوع سیاست خارجی کشورها را وابسته به مؤلفه‏ هایی چون وضعیت داخلی، شرایط منطقه‌یی‏ و نظام بین‏ المللی دانست و متأثر از آن سیاست خارجی بی‏طرفی ترکمنستان را مورد بحث قرار داد.

Pagination